Kuidas hädaolukorras oma nutiseadmest asukohakoordinaadid edastada

Nutiseadmes oma asukoha koordinaatide leidmine ja edastamine võib olla vajalik mitmetel põhjustel. Näiteks soovite edastada kohtumispaika, sihtkohta, huvitavat vaatamisväärsust, mis asub mittetähistatud või raskesti leitavas kohas.

Eriti oluline on aga koordinaatide edastamise oskus hädaolukorras, näiteks kui olete metsas eksinud, vajate abi rahvarohkes rannas, maanteel on juhtunud liiklusõnnetus – koordinaadid võimaldavad päästemeeskonnal täpselt kindlaks teha, kus te asute ja nii jõuab abi kiiremini kohale. Kui hädaolukord tekib, on esmatähtis säilitada rahu. Eestis saab koordinaadid edastada Häirekeskuse päästekorraldajale, lugedes need telefonis talle ette. Seega – esmalt ikka kõne numbrile 112 ja seal juhendab päästekorraldaja teid edasi.

Nutiseadmes tuleb kõne kõlari peale panna ja avada kõne ajal kaardirakendus.

Enamikes nutiseadmetes on juba tootja poolt paigaldatud kas Google Maps või Apple Maps. Ka teised kaardirakendused, mida olete installinud App Store’ist või Google Play poest, nagu Regio kaart (Google Play) ja Regio kaart (App Store) või Waze rakendus, võimaldavad koordinaate leida ja edastada.

Kuidas siis (hädaolukorras) oma koordinaate leida?

Järgnevalt on õpetus Regio kaardi ning enamlevinud kaardirakenduste Google Maps ja Apple Maps abil koordinaatide leidmiseks. Tähele tasub panna, et erinevate seadmete mudelite ja erinevate operatsioonisüsteemide versioonide puhul võivad ikoonide kujundused, suurused ja ka asukohad olla pisut erinevad, aga üldine põhimõte on üldjoontes sarnane.

  1. Avage kaardirakendus, telefonikõnet lõpetada ei tohi, kui päästekorraldaja pole selleks luba andnud.
  2. Oluline on, et seadmes oleks lubatud enda asukoha tuvastamine / Location (GPS kasutamine). Selleks aktiveerige telefonis Asukoha funktsioon, erinevatel operatsioonisüsteemidel on seda võimalik seadistada pisut erinevate sätete alt. Apple seadmetel tuleb seda lubada lisaks eraldi ka äpi sätete kaudu.
  3. Kui asukoha tuvastamise funktsioon pole eelnevalt sisse lülitatud, siis kaardirakendused reeglina küsivad avamisel, kas lubada asukoha tuvastamine, seega lubage kaardirakenduste kaudu oma asukoha tuvastamine.
  4. Oma asukoha leidmiseks tuleb kaardirakenduses klõpsata ringikujulisel ikoonil  (asub tavaliselt paremal küljel). Apple Mapsil on selleks ekraani ääres tilluke kompassinoole kujutis.

Mõne aja pärast ilmub ekraanile sinine täpp Sinu asukohaga, kaart nihutatakse ja suurendatakse nii, et sinine täpp on ekraani keskel.

Leia minu asukoht:

Hoides sõrme pikemalt sinisel täpil, tekivad koordinaadid kas alumisse või ülemisse äärde, Apple kaardi puhul lisaaknasse, selle avamiseks tuleb libistada “My Location” riba . Need numbrid loedki päästekorraldajale ette.

Nipp: kui juhtub, et täpil vajutamine ei toimi, siis nihuta sõrme täpist pisut kõrvale ja vajuta seal.

Minu asukoha koordinaadid:

Vaata ka Häirekeskuse poolt valminud videot, kuidas oma telefonis koordinaate määrata: https://youtu.be/8xVvCOsGabc

Kuidas koordinaate jagada?

Koordinaatide jagamiseks kas sõnumi, e-kirja või mõne muu suhtluskanali kaudu tuleb Regio kaardilt esmalt kuvatud koordinaadid valida ja seejärel kasutada „Jaga“ funktsiooni; Google Mapsi kaardilt tuleb alt libistada vasakule, kuni ilmub menüü „Jaga“/ “Share”, Apple Mapsil ilmub “Send My Location” juba oma asukoha sinisel mummul vajutamise järel (vt eelmisel joonisel Apple Maps).

Koordinaatide jagamine:

Kui aga soovite jagada mõne muu konkreetse koha koordinaate (mitte oma hetke asukohta), siis hoides kaardil pisut pikemalt sõrme sel kohal, ilmuvad mõne hetke pärast koordinaadid samamoodi kaardile ning edasised toimingud on vastavalt kas kopeerimine ja jagamine või otse rakenduse kaudu jagamine.

See on üldine juhend nutiseadme kaardirakenduses koordinaatide leidmiseks ja jagamiseks. Pidage meeles, et erinevad kaardirakendused võivad natuke erineda, kuid põhimõtteliselt järgivad nad sarnast protsessi. Juhendi täpsemad sammud võivad sõltuda kasutatavast kaardirakendusest. Õpeta koordinaatide leidmine nutiseadmes selgeks ka oma vanavanematele, vanematele, lastele ja sõpradele.

Ole valmis, ja head kaardirakenduste ning koordinaatide kasutamist!

Veel postitusi

Ühispilt regiolased Võrtsjärve külastuskeskuses

Tagasivaade 2023. aastale

Teeme siin lühikese tagasivaate mõnedele olulistele teemadele, mis jäävad meile Regios 2023. aastat meenutama. Regio meeskond kasvas 2023 oli Regios kasvamise aasta. Suurenes nii meie meeskond (meid on juba 28!) kui ka kasvasime ettevõttena, harutades lahti meie protsessid-tooted-teenused. Koos meeskonnaga hakkasime seda puslet ka uuesti kokku panema, ja seda tegemist jagub meil veel aastasse 2024. … Vaata lähemalt

Kartograafi vaade külakoolide sulgemise teemale Metsküla Algkooli näitel

Igale teemale saab läheneda kaardiga GIS-päev 2023 Ettekande videosalvestust saab vaadata GIS-päeva kodulehelt > Kuigi võiks väita, et igale teemale saab läheneda kaardiga, ei pruugi see alati vajalik ja põhjendatud olla. Küll aga on teemasid, mille puhul ei tohiks ruumiandmetest lähtuvat vaatenurka kindlasti käsitlemata jätta. Üheks taoliseks on regionaalpoliitilised otsused, nagu näiteks külakoolide sulgemise küsimus. … Vaata lähemalt

Regio kartograaf Triin Tarre ning Ene Paaver keraamilisi taldrikuid imetlemas.

Tartu tähtsad rajad

Kui Eesti Draamateatris lavastati Michel Houellebeqci romaani „Kaart ja territoorium“ dramatiseering (2017), siis palusin Eesti silmapaistvalt kartograafia edendajalt Leida Lepikult intervjuu teatri blogisse. Oleme korporatsioonikaaslased: Leida oli organisatsiooni taasasutajate hulgas, niipea kui see Eesti vabanemistuultes võimalikuks osutus (1989), ja mina tookord peatne liituja. Leida kirjutas siis „Kaardi ja territooriumi“ lavastuse saateks paljude oluliste mõtete hulgas … Vaata lähemalt