Joonistaks liikudes midagi – teeks näiteks GPSi kunsti!

Regio reisijuhis „Matkame Eestis” on muu hulgas juttu põnevast GPSi kunstist ehk liikumisest niimoodi, et teekonnast tekib kaardile mõni huvitav pilt. 

Kuna reisijuhis on mainitud, et matkata võib näiteks kassi- või jänesekujulisel marsruudil, siis võtsimegi ette kassi. Esialgu oli küll plaanis jänes, sest matk toimus lihavõttepühade ajal, kuid maastik võib siiski GPSi kunstile oma piiranguid seada ja nii selguski kaardil ning hiljem maastikul, et jänese kõrvade asemel sobivad paremini pigem kassi kolmnurksed lokaatorid.

Enne tasub kindlasti kodus kaardiga tööd teha, selleks on väga hea näiteks Regio kaardirakendus veebis:

Vali kaardirakenduses menüüst „Joonista oma kaart” ja „Lisa joon”, tee pilt valmis ja salvesta see või jaga. Ülal ongi Regio kaardile joonistatud punase peene joonega kass enne teekonda selle saab välja printida või veel mõistlikum on teekond mobiilis lahti hoida ja vaadata, kuhu siin või seal pöörata. 

Riietu nüüd ilmale vastavalt, võta kaasa hea meeleolu ja astu õue. Stardiks ja finišiks on soovitatav valida silmad, sest kaardil on need tavaliselt mummud. Kuna aga see kaardikass vaatab teisele poole ehk on meie poole kuklaga, siis pole vaja silmi joonistada. 

Alustame kassi sirgelt seljalt ja alustame liikumist kevadisel maastikul, kus pole küll rinnuni rohtu, mis teed segaks, küll aga leidub kevadiselt vesiseid kohti metsa all. Ent kui teekond on enam-vähem teedevõrgu peale kantud, siis saab kujundi valmis käia-joonistada iga ilmaga.

Teekonna träkkimiseks on hea kasutada mõnda trenniäppi. Mulle meeldivad MapMyFitness (või MapMyHike, mis on sisuliselt samad) või sotsiaalsema keskkonnaga Strava, kus võid rohkem sõpru kohata ja nendega teekonda jagada.

Stravas saab ka ilma internetiühenduseta teekonda salvestada, MapMyFitness aga tundub salvestamisel parema täpsusega, sest ei tee kõrvalepõikeid, mis on ilusa pildi joonistamisel tähtis.

Regio veebikaardilt saime teada, et teekonna pikkuseks tuleb ligikaudu 7,5 km. Tavaliselt võib arvestada natuke pikema kulgemisega, sest maastikul tuleb ikka vahel teha jõnkse. Kui aga tahadki vahepeal joonistatud kaarditeekonnalt ära käia, siis pane salvestamine pausile ja jätka hiljem täpselt samast kohast.

Muidugi tee pilte ka trenniäppides on need võimalik teekonnale lisada.

Kassi GPS-joonistamine sai alguse varakevadisest Metsakasti metsast, kus polnud veel eriti rohelust, aga ümbruses olevate elamurajoonide tõttu (paljud pärit juba nõukogude ajast) oli metsa alla levinud lumikellukesi. Eestis kultuurtaimena kasvavad kevadlilled on mõnikord siin ka metsistunud ja leidnud hea kasvukoha keset metsikut loodust.

Kevadel võib takistuseks saada tihe võsa ja vesine metsaalune, isegi lund on veel siin-seal kohtades, kuhu päike kogu aeg ei paista. Seega tuleb võib-olla GPS-kunstis natuke plaane kohandada.

Kassi kõrvade pikendamiseks on hea nutitelefon käes õigesse suunda välja sirutada ja selleks, et ristmiku lauge kurv ei jääks liiga tömbiks kõrva tipuna, võib teha paar sammu järsemalt, kurvist välja.

Kassi pea ja teine kõrv joonistatud, pöördume tagasi linna poole. Esimese käpa puhul selgub, et liikluseeskirju järgides peab siiski mõnekümnemeetrise kõrvalepõike tegema, sest kui on olemas ülekäigurada, siis ei tohi niisama selle kõrvalt üle tee minna. 

Suurele pildile see väike jõnks siiski väga palju ei mõju.

Tagasi majade vahele jõudes on juba lihtsam, sest ruudukujuline tänavatevõrk nagu New Yorgis lubab planeerida kujutisi lihtsalt õigelt ristmikult ära pöörates. Kassi tagumine pool aga satub juba Kloostrimetsa, kus selgub, et metsaalune polegi kogu ulatuses lage ja kergesti läbitav männimets. Mõned teed on aja jooksul päris võssa kasvanud, mõni puu on otsetee peale kukkunud. 

Kassi saba saab joonistada sirgeid paralleeltänavaid pidi. Kõrvale kaldumata leiab kraavi äärest ka mõned paiselehed, mida pildistada:

Ongi ring täis. Strava näitab teepikkuseks kokku 7,88 km. Õige pisut rohkem, kui esialgu Regio kaardile joonistasime.

Mõned GPSi kunsti nipid

  • Tähtis on ettevalmistus. Joonista enne teekond kaardile.
  • Kui teed käies looma, siis alusta silmast see on tavaliselt kaardil suurem täpp või ring.
  • Äppidest kasuta Stravat, MapMyFitnessi vm trenni- või träkkimisäppi. Pärast saad teha arvutis teekonnast ekraanipildi.

Vaata lisaks: GPSkunst.ee

Veel postitusi

Motoriseeritud seikleja väärt abimehed

Võib vast suurema liialduseta öelda, et olen paberkaartide ja atlastega koos üles kasvanud. Mäletan lapsepõlvest, et isal oli alati üks hiigelsuur Eesti kaart käepärast, kuhu peale mõnda pikemat kodumaist sõitu kõik uued läbitud teed pastakaga tähistatud said. Kaartide ja atlaste olemasolu oli toona igati õigustatud – muid navigeerimisvahendeid peale teedeatlaste ja teeviitade ju polnudki. Aeg … Vaata lähemalt

Läti

Naabermaa Läti – nii tuttav, aga samas ka teistmoodi

Regio uus Läti reisijuht tutvustab parimat, mida Lätil on külastajatele pakkuda. Raamatu 17 autorit – nii Eestis elavad lätlased kui ka eestlased, kes Lätiga tihedalt seotud – tutvustavad lugejale naaber Läti kauneimaid paiku, annavad väärt kultuurisoovitusi ja juhatavad reisisõbrad Läti maitseteni. Reisijuhi juhatab sisse Eesti suursaadiku Lätis Arti Hilpuse artikkel, kes kirjutab suure sümpaatia ja … Vaata lähemalt

Uus põnev lasteraamat “Sandor. Nutikas nahkhiir”

Eesti 2020. aasta loom on nahkhiir. See salapärane, öise eluviisiga loom on ka peategelane meie uues lasteraamatus “Sandor. Nutikas nahkhiir”.  Sandor elab ühe klassiruumi tagumise pingi kohal vanas rulookastis. Otse tema all istub Jendrik, kelle Sandor endale sõbraks valib. Üheskoos toovad nad päevavalgele suure saladuse: varas on matnud lossivaremetesse varalaeka!