eng
« Uudised

Krimiromaani Budapest noir esitlus 28. veebruaril Tartus

Ungari viimaste kümnendite edukaim kriminaalromaan, Vilmos Kondori "Budapest noir“ on eestikeelsena ka meie raamatulettidele jõudnud. Reedel, 28. veebruaril kell 18 toimub Elektriteatris romaani esitlus koos filmiseansiga.

Esitlus algab vestlusega, kus osalevad raamatu tõlkija Reet Klettenberg, toimetaja Piret Toomet ja Tartu Ülikooli ungari keele külalislektor Krisztina Tóth.

Peale vestlust tuleb näitamisele romaani põhjal 2017. a. valminud samanimeline film, mille režissööriks on Éva Gárdos.

Esitlusel saab raamatut osta.

Üritus on kõigile tasuta.

„Budapest noir“ on klassikalise ülesehitusega, suurepärases keeles kirja pandud ajalooline kriminaalromaan, mis viib lugejad 1930-ndate Ungari pealinna Budapesti. Võime raamatut nimetada ka sotsiokriminaalromaaniks, sest autor maalib lisaks põnevale mõrvaloole detailiderohke pildi sõjaeelse Kesk-Euroopa suurlinna elust-olust.

Raamat on olnud edukas mujalgi maailmas, see on tõlgitud poola, hollandi, itaalia, saksa, prantsuse, inglise ja soome keelde ning sai 2018. aastal Soome Kriminaalromaani Seltsi auhinna.

Budapest, 1936. Peaminister Gyula Gömbös on surnud. Kogu linn on leinas. Isegi ajakirjandust ei huvita, et Erzsébetváros'is leitakse ühe kangi alt tüdruku surnukeha. Ainukesena hakkab asja uurima krimireporter Zsigmond Gordon. Mõrvalugu lahti harutades viivad niidiotsad Gordoni nii ülemistesse ühiskonnakihtidesse, korrumpeerunud poliitikute ja rikaste ärimeeste maailma kui ka allapoole, prostituutide ja illegaalsete poksimatšide pimedatesse urgastesse.

Vilmos Kondor on pseudonüüm, autor ei soovi avalikkusele oma tegelikku identiteeti paljastada. Ta ei osale Ungari kirjanduselus, annab harva intervjuusid ja ka siis ainult meili teel, ning suhtleb kirjandusmaailmaga oma kirjastaja kaudu. Kõik, mida temast teame, on pärit tema raamatute kaanetekstidest: ta on õppinud Szegedis ja Pariisis, sai keemiainseneri diplomi, õpetab praegu matemaatikat ja füüsikat ühes Lääne-Ungari linnas ning elab väikeses külas koos oma kaksikutest tütarde, koera ja jahipistrikuga.

Romaan on müügil Regio veebipoes >