eng
« Uudised

Eesti kihelkonnad kaardil

Eesti 1:410 00 mõõtkavas teedekaardil on 20.sajandi alguses kehtinud kihelkondade piirid, -kirikud ja tulevased kihelkonnasiltide asukohad ning rahvariiete näited.

Pöördel on kihekondi tutvustav tekst koos kihelkonnale iseloomulike mustritega ja nimeindeks.

Kaardimõõt 99x69cm ja kokkuvoldituna 10x23 cm

Kaart on läbipaistvas kiletaskus.

Soovituslik müügihind 95 krooni s.h 20% km


EESTI KIHELKONDADE KAART valmis Eesti Rahva Muuseumi, Eesti Päevalehe, GO Reisiajakirja ja kaardikirjastuse Regio ühisel jõul.

Osta saab kaarti Apollo ja Rahva Raamatu raamatupoodidest, Tartu Ülikooli raamatupoest ja ERMi näitusemajast.

Edasimüügiks saab kaarte hulgi tellida Regiost aadressil hulgi@regio.ee.

Täpsemate piiride huvilistele on 20.sajandi alguses kehtinud kihelkondade piirid näha internetis aadressil www.regio.ee/kihelkonnad.

Eesti Rahva Muuseumi eestvedamisel ja maanteeameti abiga tähistatakse üle kogu Eesti kihelkonnapiirid kõigi suuremate teede ääres.

Kaido Kama selgitab, miks kihelkonnad tähtsad on:

"Sõna ’kihl’ või ’kihel’ on eesti keeles väga vana germaani laen ja ta on algselt tähistanud mingit kokkulepet või lepingut. Ühes kihelkonnas elavad inimesed oleksid siis justkui mingi lepingu või kokkuleppega omavahel seotud.
Kihelkond on tänini eestlaste piirkondliku identiteedi aluseks, kogu meie vanem kultuurikiht jaguneb kihelkondade järgi. Rahvalaul, rahvarõivas ja keelemurre on mingi kihelkonna omad, mitte valla või rajooni või kolhoosi omad."

 

Sellel kaardil on kihelkonnad ja maakonnad 20.sajandi alguse seisuga. Pisut hiljem tekkisid veel lisaks Käru ja Avinurme kihelkonnad.